Sommerens bageudstyr
Bageudstyr til sommerkager med bær og lette desserter
Sommeren er sæson for lette kager og desserter med friske bær som jordbær, hindbær og ribs samt syrlige råvarer som rabarber. Det kræver udstyr til både forberedelse og bagning, herunder håndredskaber som skærere og skrællere samt tærteforme og bageforme.
Klassikere som jordbærtærte, crumble og rabarberkage stiller krav til formen. Tærteforme med løs bund gør det lettere at få kagen ud, mens lave bageforme egner sig til kager med høj fugtighed fra frugt og bær.
Let bagværk og desserter kræver præcise mål og skånsom håndtering. Målebægre, røreskåle og bageunderlag er derfor centrale redskaber, når der arbejdes med bløde deje og sarte råvarer. Samlet dækker sommerens bageudstyr både forberedelse af frugt og bagning af lette kager og desserter.
Marmeladegryde, kobber 15 ltr
Opøser, rustfrit stål 0,05 - 0,67 ltr
Piskeris, stål og exoglass L 25 - 45 cm
Målebæger, rustfrit stål 0,1 - 2,0 ltr
Målebæger, glas 0,25 - 1,0 ltr
Tærteform, rund, løs bund, tinblik
Tærteform, kvadratisk, løs bund, tinblik
Bagemåtte, Air Mat, perforeret silikone
Bagemåtte til roulade, silikone
Ispinde, træ, 500 stk. 2 størrelser
Sprøjtepose, bomuld L 25 - 55 cm
Lagkagedeler, to sider
Dessert
Bageforme
Til frugt og grønt
Piskeris
Isforme og udstyr
Ismaskiner
Chokolade, is, dessert
Bagning, brød, kager